Aramızda hala telefonuna TikTok indirmemiş olan varsa sadece kompleks koreografili  danslar ve komik skeçleri değil aynı zamanda kısa video yapımının tasarım ve sinematografi ile yepyeni bir boyuta çıkarılmasını da kaçırıyorlar. Çizimin, grafiklerin, uzun metraj filmlere benzeyen video editlemelerin ve kurgunun tanımladığı bu akımın öncülerinden birisi de Madelaine Turner. Küçük kardeşlerine ayak uydurmak için açtığı Tiktok sayfası “in_too_deepmp3” artık en sevdiğiniz Wes Anderson filminin home-made versiyonundan 60 saniyeye sığan başka birçok orijinal filmi bile bulabileceğiniz bir ilham kaynağına dönüşmüş durumda. Madelaine’in evinde, cep telefonunu kullanarak kurduğu bu yaratıcı, tuhaf ve eğlenceli dünyaya adım atıyoruz, bizi takip edin.

Pandemi can sıkıntısı dışında, neden Tiktok’a başladın? 

Benden yaşça küçük kardeşlerim var, bu yüzden aktif bir abla olmaya çalışıyorum ve ilgilendikleri şeylerle bir aşinalığım olsun istiyorum. Onlar TikTok’a üye oldu, tabi sonra ben de oldum.  Bir süredir TikTok’u duyuyordum ama bu kadar eğlenceli olduğunu fark etmemiştim…  Karantina başladıktan sonra, minik ölçekte yaratıcı olmanın yanı sıra arkadaşlarınıza ve ailenize göndermek için eğlenceli bir şey elde etmenin de bir yolu haline geldi. “Dünyanın sonu geliyor evet çok kötü ama umarım çektiğim bu video seni güldürür!” filan gibi. 

TikTok heyecanı ve bu sürece paralel giden TikTok nefreti hakkında ne düşünüyorsun? 

Bence kısa içerikler ortadan kaybolana kadar olumlu eleştiri almıyorlar.  Vine popüleritesini kaybettikten anca birkaç yıl sonra şu an sahip olduğu “Hall of Fame” statüsüne erişti. Umarım Tiktok bitmez ama insanların her zaman dakikalık videoları izleyeceğini ve yaratacağını düşünüyorum.  

@in_too_deepmp3

Xoxo 🦷🩸 ##fyp ##twilight

♬ original sound – Madelaine Turner

TikTok, özellikle Gen Z için çok güçlü bir iletişim aracı, sen de buna katılıyor musun?  

Kesinlikle! Bence Gen Z  arkadaşlarıyla ve aileleriyle komik meme’ler ve videolar aracılığıyla iletişim kurmaya çok adapte oldular. Uygulama bence çok kolay bir şekilde buna olanak sağlıyor. Kuzenim ve benim ana iletişim şeklimiz birbirimize TikTok videoları yollamak. “Seni düşünüyordum. Al bak bunu izle gülersin.” demenin tatlı bir yolu.

Wes Anderson estetiğini evde yeniden yaratmak nasıldı?

Kolaylığı neredeyse utanç vericiydi! Dekorları kullandığımdan çok kenara koydum. Tüm dairem küçük ıvır zıvırlar ve hazinelerle dolu. İstifçi olmama çok az kaldı. Ayrıca birisi bir şey veriyorsa hayır demekte çok zorlanıyorum. Kullanılan arka planlar, annemin yıllar önce bana verdiği eski kumaş yığınlarıydı. 

Estetiğini nasıl tanımlıyorsun? 

Oo! Baya iyi bir soru. Çok değişken bir yapım var- bu yüzden estetik algım sürekli değişiyor. Ama genel olarak renkli ve genç olan (ama biraz da edgy) şeylere çekiliyorum. Eğer dışarı çıkacaksam çoğunlukla basit bir kıyafeti insanlara “Nasıl ya?” dedirten bir parça ile tamamlamayı seviyorum. (Gardırobumu “havalı çocuk bakıcısı” olarak tanımladım – bence iyi bir tınısı var.)

Videoların için nelerden ilham alıyorsun? 

Her zaman sürreal şeylere ilgi duydum. Biraz büyülü gerçekçilik, biraz absürdizm ve biraz da romantizm. Eski çizgi filmler, 80’lerin filmleri, Jane Austen uyarlamaları, İngiliz pub tarzı bilgi yarışmaları. Kendini ciddiye almayan şeyleri seviyorum.  Bir duygu gözüme gözüme sokulmadığı zaman o duygunun etkisini daha çok hissediyorum. Kendimi yakın hissetiğim bazı yaratıcılar; Agnes Varda, David Lynch, Michael Gondry, Greta Gerwig, Steve Martin, Woody Allen, Phoebe Waller-Bridge ve mizahı ve trajediyi gerçekten keyifli bir şekilde harmanlamayı başaran herkes. 

Özellikle pandemide, evde çekilen videoların bir şekilde değişeceğini, dijital medya endüstrisini etkileyeceğini düşünüyor musunuz? 

Umarım etkilerler! Bence en iyi işler, yeniliğin gerekli olduğu anlarda ortaya çıkıyor.  İyi bir fikir eninde sonunda fark edilir. Bence filmleri her zaman seveceğiz ve onları geleneksel formatlarında izlemek isteyeceğiz, ama “bağımsız” film yaratıcısının yeni bir şeklini göreceğiz.  

Video editleme konusunda gerçekten çok yeteneklisin. Kendi kendine mi öğrendin yoksa video prodüksiyonu üzerine bir eğitim aldın mı? 

Teşekkürler! Ahaha hayır, aslında iki senelik üniversiteyi bıraktım! Öğrendiğim her şeyi kendi kendime (ya da internetle) öğrendim. Çoğu şeye yaklaşımım oldukça sabırsız ve dağınık, bu yüzden kendi başıma öğrenmek, birini bana bir şeyler öğretme derdinden kuratıyor. Ve gerçekten, hala öğreniyorum. Bir video yayınladığımda -bu genellikle ilk kez bir şeyler denememin bir yan ürünü oluyor.  

@in_too_deepmp3

oh the things we do for love 🥺🌧 ##film ##cinema ##fyp

♬ original sound – Madelaine Turner

Tiktok ünlüsü olmak nasıl bir şey? Hayatını etkiliyor mu? 

Ünlü demek biraz ağır kaçar. Neyse ki, henüz o noktada değilim. Bence “tanınmanın” bana sunduğu en havalı şey, bu kadar çok insanla bağlantı kurma fırsatı. Benden tavsiye isteyen ya da içeriklerine göz atmamı isteyen içerik üreticilerinden DM’ler ve mailler almayı çok seviyorum. Bu- iyi anlamda- çok yoğun bir his ve çok çok şanslı hissediyorum.  

 TikTok’ta kimleri takip ediyorsun, kimlere hayranlık duyuyorsun? 

O kadar çok ki! En sevdiğim TikTok’çular; @scorpiosierra @lastmanstanley @frokie_is_thebest @blewk_huston @toriromo @captainfarkle @hollisblake

Bize bahsetmek istediğin yaklaşan bir projen var mı?

Eyvah! Henüz açıklayabileceğim bir şey yok. Diyebileceğim tek şey iletişimde kalmak için beni Instagram’dan ve TikTok’tan takip etmeniz.  

Gelecekte ne yapmak istiyorsun? İleride film yapmayı düşünüyor musun?  

Hayalim film yazmak ve yönetmek. Boş zamanlarımda senarist olarak çalışıyorum ve birinin en sevdiği filmin yaratıcısı olabilmek benim için müthiş bir zevk olurdu. (Sadece annemin olsa bile!)