Hiç düşündünüz mü; saçımız aynı anda hem sanat hem siyaset için bir araç olabilir mi? Laetitia Ky bizi cevap arayışından kurtarıyor. Spoiler uyarısı: cevap, evet!

Fildişi Sahil’li sanatçı Laetitia saçını örmeyi beş yaşındayken öğrenmiş. Zaman içerisinde örgüye olan ilgisini saçı ile hem büyüleyici hem de güçlü heykeller yapmaya başlayarak sanata dönüştürmeye karar vermiş. Yaratılıcığını yansıtmanın eğlenceli bir yolu olarak başladığı bu yolculuk bir süre sonra politik bakış açısını yansıtmak için bir araca dönüşmüş. Ky, eserlerinde kolonileşme öncesi Afrika güzellik standartlarını, pozitif bir beden algısını ve feminizmi vurguluyor.

Laetitia’nın tabancı şeklindeki at kuyruğundan, kafasının üzerinde duran bir cinsiyet eşitliği terazisine; yaptığı onlarca dikkat çekici heykel, binlerce insanı Instagram hesabına çekmeyi başarmış. An itibariyle 182k kişi Instagram üzerinden, postiş, tel, yün, iğne ve iplik ile hayat verilen bu sıradışı heykelleri takip ediyor.

Laetitia’nın bir diğer meziyeti ise moda üzerine. Kendi markası “Kystroy” da heykellerinde yansıttığı pozitif beden algısını destekler nitelikte. Zira “small, medium ve large” beden etiketleri yerine “çarpıcı, etkileyici, baş döndürücü” gibi ibareler kullanılmış. 

Genç sanatçı, sanatının oldukça yenilikçi ve benzersiz olduğunun farkında.   “İnsanlar ne söylediğinizi, nasıl söylediğinizden yola çıkarak hatırlıyor. Benim sanatım biraz sıradışı, bu yüzden bir mesaj eklersem, insanların aklında kalacağını düşündüm.”

View this post on Instagram

Dear uterus, do you have something to say to all theses people that want to control you and decide for you ??? Uterus: F.U.C.K Y.A.L.L. The biggest group of people that follow me are american women so it was important for me to do something to show my support in the battle they are right now… if you dont know some states there, restrict the abortion law and i can feel the pain… in my own country we never had the right to do freely abortion… because of that, a lot of young women die everyday when they try to illegaly get rid of their pregnancy… because its illegal, they dont have access to safe way to do it and use sometime extremely dangerous things and ways to abort. Some women here are in the fight to have that right too… so i cant imagine after all the battle, have it, and dont have it after because some men will decide what we should do with our bodies. What happen in america is a lesson for all women around the word… our rights are never acquired. So after the fight to have them, we have to continue to fight to keep them…. a lack of vigilance and everything is taken back from us… this is sad but we all have to keep fighting… Abortion right is a woman right. OUR UTERUS OUR RULES. OUR BODIES OUR RULES. Stay strong. #abortion #womenrights #uterus #art #speak #battle

A post shared by KY (@laetitiaky) on