Dijital teknolojilerin kültür ve sanat deneyimlerimiz üzerindeki etkisi her geçen gün ivme kazanırken bu dijital dönüşümü destekleme misyonu ile Zorlu PSM ve Zorlu Holding’in hayata geçirdiği Digi.logue platformu; üreten, düşünen ve yaratan kitleye destek vermek üzere çalışmalarına devam ediyor.

Teknolojinin sanatsal kullanımının farklı kültürlerdeki yansımalarına odaklanarak British Council tarafından geliştirilen AltCity İstanbul projesi; Sao Pauolo, Mexico City ve Bogota’nın ardından Digi.logue iş birliğiyle İstanbul’a taşındı. Şehrin kültürel hafızasını, teknolojinin geliştirdiği yöntemleri esas alarak yeniden yorumlamak üzere farklı disiplinlerden sanatçıları bir araya getiren AltCity İstanbul, alışageldiğimiz durumlara ritmin dışına çıkan bakış açıları kazandırıyor. Genç sanatçılara yeni deneyimler kazandırmaya odaklanan bu projenin İstanbul bacağında, sanatın ve teknolojinin etkileşimini esas alınarak, yaratıcı endüstriler ve teknoloji bağlamlarında üreten 12 sanatçı, bir eğtiim programında buluştu.

Farklı disiplinleri temsil eden sanatçıların Birleşik Krallık merkezli dijital sanat grubu SquidSoup liderliğindeki iki haftalık AltCity İstanbul Residency programı kapsamındaki etkileşimi sonucu oluşan; karma medya, enstalasyon, kod, ışık, heykel ve mekanik barındıran işler, “Across the Line” başlıklı bir grup sergisi ile bir araya geldi.

Teknolojilerin fiziksel nesnelerle ve farklı disiplinlerle etkileşiminde bıraktıkları izleri sanat nesneleri haline getiren bu sergi; çizilmiş sınırların dışına çıkıldığında oluşan keşfi konu alıyor. İstanbul’un kaotik şehir yapısı deneyimini, fiziksel yapılar ve gelişmiş teknolojilerle; beton yerleştirmeleri, mekanik yapılar ve dijital yüzey bozulmalarıyla birleştiren Across the Line, bütün bu kurgunun temelinde oluşan yeni bir denge ve uyum anlayışını araştırıyor.