Officine Panerai’nin yeni cep saati dilediğiniz zaman bir masa saatine dönüşerek ofisinizin vazgeçilmez bir aksesuarı oluyor…

Cep saatleri yüzyıllardır teknolojiye meydan okuyarak “klasik olmak”tan taviz vermeksizin varlıklarını sürdürmüşlerdir. Cep saatlerinin son günlerde tekrar popülarite kazanması tesadüf değil. Birer prestij objesi olarak algılanan bu aksesuarların yapımlarında harcanan emek ve köklü işçilikleri onları tekrar saat severlerin gözdesi yaptı.

İlk defa 15’inci yüzyılda kullanılmaya başlayan cep saatleri, 16. yüzyılda dönemin İngiltere Kralı’nın yeleklerine cepler diktirip saatlerini yanında taşımaya başlamasıyla erkeklerin vazgeçilmez aksesuarlarına dönüştü. 19. Yüzyılın başlarında kadınların ilgi alanına giren cep saatleri ile ilgili dengeler Birinci Dünya Savaşı’nın ardından tamamen değişti. Çünkü o yıllarda erkekler, daha pratik oldukları için kol saatlerini tercih etmeye başladılar. 20.yüzyılın başlarında özel günlerde kullanılan ve yalnızca koleksiyonerlerin ilgisini çeken cep saatleri, günlük kullanımdan yavaş yavaş uzaklaştı. Ancak sadık kitlelerini asla kaybetmediler. Öyle ki, 20’nci yüzyılın ilk yarısında Floransa’daki Panerai Orologeria mağazası cep saati almak isteyenlerin ilk durağı oldu. Officine Panerai, günümüzde hâlâ cep saati üretiyor. Markanın Neuchatel’deki atölyesinde hazırlanan ilk model PAM00446’ydı. Panerai markasının ürettiği ilk cep saati olma özelliğini taşıyan PAM00446 modelinin koleksiyonerler tarafından yoğun ilgi görmesi üzerine, Special Edition PAM00447 modeli Panerai tasarımının tüm sadeliği ile koleksiyonerlerin beğenisine sunuldu.

Yalnızca 50 adet üretilen model, aynı zamanda saatin maun kutusunda bulunan bir aparat sayesinde kullanılmadığı zamanlarda masa saatine dönüşebiliyor. Saatin kasası, bu özelliğini ilk prototipleri 1936 yılına dayanan Radiomir’in kusursuz, yastık formundaki kasasından alıyor. Asıl sürpriz, saat kasasının arka tarafında gizli. Saatin mekanizma bölümünde kolayca açılabilen koruyucu kapağı, bir anda tamamı Neuchatel’deki Officine Panerai tesislerinde üretilen manuel kurmalı, üç günlük güç rezervine ve göstergesine sahip P.3001/10 kalibresini açığa çıkarıyor. Eğer saatinizi kişiselleştirmek istiyorsanız, mekanizma tarafında yer alan cilalanmış koruma kapağının üzerine istediğiniz işlemeyi yaptırabiliyorsunuz.

Bir cep saatinin olmazsa olmazı ise onu belki de en havalı gösteren detayı zinciridir. Pocket Watch 3 Days Oro Rosso–50mm’nin zinciri de denizcilikte kullanılanlardan ilham alınarak hazırlanmış. Officine Panerai tarafından her detayı tasarlanan ve tamamen özgün olan zincirin uzunluğu 40 cm. Kasa gibi, zincir de kırmızı altından yapılmış; kolaylıkla ve güvenli bir şekilde birbirine geçen aynı materyalin iki kancası ile sonlandırılmış.