Geçen sene opioid bağımlılığından kaynaklı aşırı doz sebebiyle 60.000’den fazla Amerikalı hayatını kaybetti ve bu vakalar giderek artmakta. Uyuşturucu bağımlılığı böyle ciddi bir demografik yapıda kayıplar oluştururken, yönetmenliğini 17 yaşındaki Brinkley Smithers’in yaptığı, Christopher D. Smithers Foundation ve Columbia University Medical Center iş birliğiyle gerçekleştirilen ‘’Hey Charlie’’ filmi güçlü bir farkındalığı vurgulamaktadır. Çoğunluğu haşhaştan elde edilen uyuşturucuların genel ismi olan Opioid ile bağımlı olan Charlie’nin zorlu sürecine tanıklık ediyoruz.

Filmde Charlie, yaşıtlarının yeni yeni keşfettiği alkol ve benzeri alışkanlıklarla hızlı bir kısır döngüye girer. Charlie’nin yaşamında değişen her şey, yavaş yavaş ümit kırıcı olmaya başlarken Charlie’nin kullandığı maddelere ihtiyacı artar ve hayata karşı bir arzusu kalmaz. Film boyunca rastladığımız önemli olaylar opioid bağımlılığıyla birlikte giderek çıkalmaz bir hal alır ve kabusa dönüşüyor.

Charlie, kişisel ilişkilerinden, okul hayatındaki değişime kadar gözlemlediğimiz bu süreçte annesi ile girdiği diyaloglar ve drama devamlılığı ile bizi şimdiden opioid bağımlılığı ile ilgili bilinçlendirdi.

Christopher D. Smithers Vakfı tarafından sürdürülen #StopTheSpiral (Döngüyü durdur) hareketi ile aynı çatı altındaki kampanyayla desteklenen film, ana kahramanın gözünden çekilmiş. Christopher D. Smithers Vakfı bu proje ile opioid bozukluğu çeken gençlere tıbbi bir çözüm sağlıyor. Vakıf, öncelikle bu tıbbi durum ile boğuşan gençlere danışmanlık hizmetleri ve tıbbi bir alternatif sunuyor.