Ara

Arts & Culture

Tasvir-i Hollywood: Murat Palta

Kill Bill, Star Wars, Inception, The Big Lebowski, Interstellar... Hepimizin belki de onlarca kez izlediği bu kült filmler, Murat Palta’nın elinde Osmanlı minyatürleriyle birleşiyor. Sanıyoruz ki geleneksel sanat hiç bu kadar popüler olmamıştı. Aslında Murat’ın amacı İslami sanatları ayağa kaldırmak ya da minyatür sanatının 21. yüzyıl temsilcisi olmak değil; o sadece ilgi duyduğu için yapıyor bunları. Sizi şu “Darth Vader’ı Osmanlı minyatürlerine koyan çocuk”la tanıştırmak istiyoruz. 

Sansürsüz ve Cesur… Biraz da Arabesk: CANAN

Ataerkilliğin zincirlerinden kurtulmak için soyadını bırakmış, Bomonti sokaklarında çırılçıplak yürümüş, cesur ve ilham veren bir sanatçı CANAN. Üretmek onun için bir terapi biçimi, iyileşmesine yarayan bir ilaç. Ve üretirken kimseyi iplemiyor, işleri sergilenir mi diye kaygılanmıyor. 20 yılı aşkın süredir cinsiyet politikaları, tarih, mitoloji gibi konuları irdeleyen CANAN’ın feminizmle işi henüz bitmemiş gibi görünüyor. 

Out of Ordinary: Yaron Herman

Psikoloji, matematik ve felsefe meraklısı, Choc Jazzman, Disque d'émoi Jazz Magazine ve Victoires du Jazz gibi prestijli ödüllerin sahibi, maceraperest ve deneysel... Böyle kaç piyanist tanıyorsunuz? Biz bir tanesini biliyoruz: Yaron Herman.

Girl on Girl by Charlotte Jansen

Sosyal medyanın kendini ifade edebilmedeki gücü ve markaların kadın bakışına olan ilgisi...Şimdi, kadınlar hiç olmadığı kadar güçlü! Gazeteci Charlotte Jansen, günümüzde fotoğraf dünyasına hükmeden "kadın bakışı”nı, 40 kadın fotoğraf sanatçısının işleri üzerinden "Girl on Girl” başlıklı kitabında inceliyor. Charlotte ile kadının rolünü, bu noktaya nereden gelip nerelere gideceğimizi konuştuk.

Fondazione Prada’da Kendi Yolunuzu Çizin

Prada’ya bayılıyoruz ama bunun nedeni karşı konulamaz kokuları ve ayakkabıları değil, çağdaş sanat ve kültüre duydukları bağlılık. Moda tasarımcısı Miuccia Prada ve Patrizio Bertelli tarafından kurulan sanat vakfı Fondazione Prada, yeni sergisi için tarihî Ca’ Corner della Regina Sarayı’nı harika bir dönüşümden geçiriyor. Fondazione Prada’nın Venedik’teki binası “The Boat is Leaking. The Captain Lied.” platformlar arası yeni bir sergi.

Venedik Bienali 2017 – Görmeniz Geren 5 Sergi

Venedik Bienali’nin 13 Mayıs’taki açılışı için geri sayımdayız! Bu yıl Paolo Baratta başkanlığında ve Christine Macel küratörlüğünde gerçekleşen uluslararası sanat sergisi 26 Kasım’a kadar ziyarete açık olacak. Valizinizi topladınız ama hala onca sergi alanı ve pavilyon arasından hangilerini göreceğinize karar veremediyseniz sizi buraya alalım.