Across the Line sergisi, British Council ve Digi.logue iş birliğinde gerçekleşen iki haftalık AltCity Istanbul Residency Programı kapsamında bir araya gelen farklı disiplinlerden 12 sanatçının Birleşik Krallık merkezli dijital sanat grubu SquidSoup liderliğindeki etkileşimi sonucu oluşan; karma medya, enstalasyon, kod, ışık, heykel ve mekanik barındıran bir grup sergisi.  Dün açılışı gerçekleşen sergiyi, Zorlu Performans Sanatları Merkezi içerisinde yer alan Digi.logue Space’te gösterimde olan sergiyi 25 Aralık’a kadar ziyaret edebilirsiniz.

Squidsoup olarak British Council, Digi.logue, Quays Culture ve Zorlu Holding tarafından dijital medya sanatının sunduğu fırsatları Türkiye’nin yükselen 12 sanatçısıyla birlikte keşfetmek üzere İstanbul’a davet edilmekten büyük mutluluk duyuyoruz. Oldukça yoğun geçen iki haftalık ziyaretimiz son derece heyecan verici bir deneyimdi; birçok kurum ve sanatçıyla birlikte çalışarak yeni işler ürettik ve Across the Line, AltCity Istanbul sergisini oluşturduk. Bu unutulmaz deneyimin bir parçası olduğumuz için gururluyuz.

-Anthony Rowe, Squidsoup

Çizginin ötesinde ne var?

Teknolojilerin fiziksel nesnelerle ve farklı disiplinlerle etkileşiminde bıraktıkları izleri sanat nesneleri haline getiren bu sergi; çizilmiş sınırların dışına çıkıldığında oluşan keşfi konu alıyor. İstanbul’un kaotik şehir yapısı deneyimini, fiziksel yapılar ve gelişmiş teknolojilerle; beton yerleştirmeleri, mekanik yapılar ve dijital yüzey bozulmalarıyla birleştiren Across the Line, bütün bu kurgunun temelinde oluşan yeni bir denge ve uyum anlayışını araştırıyor.

 

Concrete, Ethem Cem (Görsel/İşitsel Enstalasyon)
Concrete, Ethem Cem (Görsel/İşitsel Enstalasyon)

Dijital sanat artık çok sıradan ve günlük bir şey. Sanatçılar resimde, heykel
de, fotoğrafta ve enstalasyonda teknolojiden hep faydalandı. Dijital sanat da aslında günlük hayatta sahip olduğumuz, evde ve işte kullandığımız, cebimizdeki ya da mobil cihazlarımızdaki araçların bazılarını benimsemekle
ilgili. Sanatçılar henüz dijital teknolojileri kullanmalarının erken dönemlerinde olmalarına ragmen bugün uluslararası alanda övgü toplamış birçok önemli isim ve muhteşem sanat eseri bulunuyor.

-Lucy Dusgate, The Lowry

 

Organik Geometri, Kerim Dündar (Görsel Yerleştirme)
Organik Geometri, Kerim Dündar (Görsel Yerleştirme)

 

Bu birlikteliği ve uyumu var etmek için kendi çizgilerinden çıkıp başkalarının çizgilerine ve kesişim noktalarına temas eden sanatçılar, bilişsel bir yaşam alanı ütopyası yaratmanın ilhamından yola çıkıyor. Dokunabilecekleri nesneler içine yerleştirilen sayısal değerler, elektrik akımı, ışık parçaları, mekanik yapılar ve sesler; kendi geleceğini yaratma ütopyasının ancak kolektif bir bilinçten geldiği ve tek yolunun kavramlar arasındaki çizgilerin esneyip saydamlaşmasından geçtiğini düşünmeye itiyor.

 

Night Walk, Zeynep Budak-Gülfidan Özmen (Işık ve Yansıma)
Night Walk, Zeynep BudakGülfidan Özmen (Işık ve Yansıma)

 

Şehrin kültürel hafızasını, teknolojinin geliştirdiği yöntemleri esas alarak yeniden yorumlamak üzere farklı disiplinlerden sanatçıları bir araya getiren AltCity İstanbul, alışageldiğimiz durumlara ritmin dışına çıkan bakış açıları kazandırıyor. British Council’in dünyanın farklı şehirlerinde başarıyla hayata geçirerek, genç sanatçılara yeni deneyimler kazandırmaya odaklanan bu projesini Digi.logue platformu olarak sahiplenmenin ve İstanbul’a taşımanın konvansiyonel sanatların teknoloji ile etkileşiminin hala tartışıldığı günümüzde oldukça kıymetli bir adım olduğuna inanıyoruz. -Lalin Akalan, Digi.logue Artistik Direktörü

Equation Pi, Özcan Saraç (Matematiksel Veri İşleme)
Equation Pi, Özcan Saraç (Matematiksel Veri İşleme)

 

Her bir eser bu ütopyanın etrafında kendi hikayesini anlatarak izleyici ile diyalog kurmaya, onların çizgileri ile kesişmeye ve kendi alanlarının içlerine çekmeye davet ediyor.

Yazı
Hazal Döleneken

 

Tüm eserler ile ilgili detaylı bilgi için tıklayın!